A bohužel to není jediná aktuální infekční hrozba. Počet případů
spalniček v Evropě a Střední Asii totiž v roce 2023 raketově vzrostl o 3000 % ve srovnání s minulým rokem. V Česku byla epidemiologická situace ohledně tohoto onemocnění v posledních letech poměrně klidná, znovu se však začínají objevovat nové případy. Příčin, proč jsou spalničky zpátky, může být hned několik – od neinformovanosti, co tato infekce způsobuje a jak závažná může být, přes setrvalý pokles proočkovanosti populace až po šíření různých mýtů. Shrnujeme
aktuální situaci v tuzemsku i blízkém zahraničí.
Koncem loňského roku byly publikovány
guidelines Evropské kardiologické společnosti (ESC) pro
management kardiomyopatií. O
shrnutí a komentář k hlavním bodům tohoto dokumentu jsme požádali MUDr. Jiřího Bonaventuru, Ph.D., z Kardiologické kliniky 2. LF UK a FN Motol v Praze.
Ohlížíme se rovněž za lednovými
24. dny dětské endokrinologie. Dr. Reiko Horikawa z Japonského národního centra pro zdraví a vývoj dětí v Tokiu zde představila dlouhodobě působící derivát rekombinantního humánního růstového hormonu (GH)
somapacitan schválený k léčbě dětí i dospělých s nedostatkem GH. Jde o slibnou modalitu u pacientů od 3 let věku díky její účinnosti, bezpečnosti a možnému zlepšení adherence k terapii.
V neposlední řadě přinášíme další pokračování našeho nového formátu pro rychlou orientaci v
zajímavých novinkách z klinického výzkumu formou
textových „jednohubek“. Pro toto vydání jsme vybrali mimo jiné témata transkraniální stimulace u Alzheimerovy choroby, transthorakální UZ léčby kalcifikované aortální stenózy, vlivu dlouhodobého snížení hmotnosti na renální funkce diabetiků nebo slibné výsledky nových molekul v léčbě PBC a migrény.
Načerpání užitečných informací pro každodenní praxi a pohodový závěr měsíce Vám za tým
proLékaře.cz přeje